Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Struktura, porządek i kreatywność dla większej efektywności firmy

Edward de Bono
Six Thinking Hats®
„Myślenie równoległe”

 • Organizowanie krótszych i bardziej produktywnych spotkań
 • Systematyczne analizowanie problemów i szans
 • Gruntowne rozpatrywanie pomysłów i koncepcji
 • Eliminowanie konfliktów w zespole
 • Znajdowanie szans tam, gdzie inni widzą problemy
 • Wspieranie innowacji
 • Kontrolowanie własnego ego i osobistych aspiracji podczas dyskusji
 • Osiąganie znaczących rezultatów i podejmowanie dobrych decyzji

Kto tego nie zna? Spotkanie się przeciąga. Jaki jest właściwie jego temat? Zbyt wiele osób mówi na raz. Główni mówcy dominują. Toczy się walka. Powszechny zakaz myślenia tłumi alternatywne pomysły i kreatywność. Pesymiści krytykują nowości. Przeczucia wystawiamy poza nawias – przecież mamy rozmawiać „rozsądnie”. Na koniec dochodzimy do jakiegoś wniosku, albo i nie. I pozostaje poczucie, że znowu zmarnowaliśmy czas, a ważne sprawy nie zostały poruszone. Nasz sposób myślenia nie stroni od krytyki i kontrowersji:„Ja mam rację, ty jesteś w błędzie”. Krytyka i kontrowersja są ważne. Ale brakuje tu kreatywności i konstruktywnej energii.

Sześć kapeluszy myślowych Sześć kapeluszy myślowych (Six Thinking Hats®) to alternatywny pomysł Edwarda de Bono. De Bono jest znany na całym świecie ze swoich technik kreatywności, występujących pod pojęciem myślenia lateralnego oraz w teorii sześciu kapeluszy myślowych. Wspomnianych sześć kapeluszy tworzy proste i skuteczne narzędzie. Poprzez ich różnorodne funkcje można podzielić procesy myślenia i argumentacji. Tym samym skupiają one uwagę, pokazują szerszy punkt widzenia i wprowadzają przejrzystość.

 • Biały kapelusz pyta o informacje, które posiadamy i o te, których jeszcze potrzebujemy.
 • Szary kapelusz reprezentuje optymistyczny punkt widzenia. Poszukuje wartości, priorytetów, możliwości wykorzystania pomysłów lub danej sytuacji.
 • Czarny kapelusz identyfikuje zagrożenia, ryzyko, kontrargumenty. Co może się nie udać? Jest to ważna perspektywa, która jednak często jest nadmiernie akcentowana.
 • Czerwony kapelusz symbolizuje uczucia, intuicję, przeczucia. Daje emocjom miejsce w procesie, z którego często są eliminowane.
 • Zielony kapelusz koncentruje się na kreatywności, alternatywach, nowych szansach i możliwościach. Jest przeciwny jednostronnemu myśleniu.
 • Niebieski kapelusz jest menadżerem i moderatorem procesu myślenia i dyskusji. Dba o to, aby podjęto konkretny temat i osiągnięto rezultat, a także przestrzegano zasad.

 

Zastosowanie Metoda sześciu kapeluszy pomaga:

 • indywidualnie strukturyzować i przygotować tematy
 • prowadzić produktywne dyskusje
 • wykorzystać pełny potencjał zespołu
 • organizować spotkania mające określony cel i przynoszące rezultaty
 • motywować uczestników dyskusji do patrzenia na problem z różnych perspektyw

Typowe zastosowania to:

 • moderacja dyskusji
 • poprawa produktywności zespołu i komunikacji w zespole
 • ulepszanie produktów i procesów
 • rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji
 • wspieranie kreatywności

 

Treść kursu Kurs ma na celu nauczenie metody sześciu kapeluszy myślowych i ćwiczenie ich w praktyce w pracy indywidualnej i grupowej. Ponadto prezentowana jest koncepcja „lateralnego myślenia” de Bono, dzięki której można systematycznie rozwijać nowe pomysły.

Rezultaty Uczestnicy kursu mają możliwość zastosowania metody sześciu kapeluszy myślowych w środowisku pracy i wprowadzać nowe standardy komunikacji.

Grupa docelowa Kadra kierownicza, a także członkowie zespołów zainteresowani nowymi metodami promowania kreatywności oraz porządkowania myślenia i dyskusji.

Materiały szkoleniowe

Kurs stacjonarny: każdy uczestnik otrzymuje drukowane materiały szkoleniowe, opracowane przez dr Edwarda de Bono.

Kurs online: każdy uczestnik otrzymuje roczny dostęp do strony internetowej z materiałami, gdzie może pracować nad szablonami, ćwiczyć sekwencje kapeluszy, pobierać indywidualne ćwiczenia dla siebie zapisując je na dowolnym urządzeniu.

Usługi dodatkowe:

Po zakończeniu szkolenia klient ma możliwość zakupu dodatkowych Facylitacji Wspomagających spotkań. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, certyfikowany trener w siedzibie zamawiającego pomaga w przeprowadzeniu pierwszych spotkań z wykorzystaniem techniki Six Thinking Hats®, bierze udział w spotkaniu, poprawia błędy, udziela informacji zwrotnej - według indywidualnych potrzeb zamawiającego.

Prowadzenie seminarium de Bono Master Trainer

Czas trwania Minimum: 1 dzień Jeżeli na życzenie klienta omawiane są wewnątrzzakładowe tematy: 1,5 – 2 dni

Informacje i zgłoszenia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ANNA E.
Trener & Business partner

Jestem certyfikowanym, kreatywnym trenerem, dynamicznym, obfitującym w ciekawe projekty, doświadczeniem zawodowym. Jako jedyna w kraju prowadzę szkolenia i warsztaty metodą Six Thinking Hats®, które podnoszą produktywność, skracają czas spotkań (np. operacyjnych) oraz pobudzają kreatywność i otwartość na nieszablonowe rozwiązania.

Występuję w roli partnera biznesowego, który wdraża do firm i organizacji pozarządowych narzędzia myślenia lateralnego, usprawniającego procesy komunikacji i decyzyjności. Pracuję również z managerami i przedsiębiorcami m.in. nad ich umiejętnościami komunikacyjnymi występując w roli konsultanta biznesowego MaxieDISC oraz kompetencjami zarządzania zespołem. Odpowiadam za wprowadzenie modelu edukacyjnego Edu1st, opartego o
budowanie kultury myślenia, w pierwszej polskiej szkole. Jako tutor wspieram w rozwijaniu talentów moich podopiecznych. Wykładam na Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, współtworzę stowarzyszenie FAIS, w którym pełnię również rolę kierownika ds. szkoleń.

 

Szkoła językowa L² Sp. z o.o. - Language Consulting i Szkoła języków obcych Cambridge School of English

posiadane certyfikaty, wyróżnienia, tytuły