Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

‘10 ways to learn Business English’, czyli jak szkoły językowe oferujące kursy angielskiego stawiają na Business English

Dzisiejsze środowisko biznesowe wymaga od pracowników mobilizacji do ciągłego doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji; jest bowiem wiadome, że wykwalifikowany i kompetentny pracownik stanowi trzon sukcesu każdej firmy. Jednym z kluczowych elementów rozwoju zawodowego jest nauka języków obcych, w szczególności nauka języka angielskiego, bez którego funkcjonowanie w międzynarodowym środowisku biznesowym jest dziś praktycznie niemożliwe. Stąd też, wychodząc na wprost potrzebom i wymaganiom stawianym przez swoich klientów, rynek szkoleń językowych oferujących kursy angielskiego kładzie szczególny nacisk na spersonalizowanie swoich ofert szkoleniowych jako że nauka Business English zdobywa coraz większą popularność. Szkoły językowe rozbudowują tym samym swoje portfolio o coraz nowsze, bardziej innowacyjne metody nauki języka obcego. Kluczowym zadaniem jakie stoi przed kursantami oraz prowadzącymi szkolenia jest spowodowanie, aby proces nauki był jak najbardziej efektywny i wydajny - praca w dynamicznie rozwijającym się środowisku wymaga bowiem równie dynamicznego procesu kształcenia.

Podstawowe elementy składowe nauki Business English to przede wszystkim specjalistyczne słownictwo oraz rozwijanie umiejętności miękkich w środowisku korporacyjnym (negocjacje, rozmowy telefoniczne czy komunikacja w biznesie). Obydwa komponenty są ze sobą bardzo mocno powiązane, ponieważ, jak jest powszechnie uznane, bez znajomości słów, proces komunikacji w języku obcym jest bardzo mocno utrudniony i powoduje, że uczestnicy szkoleń bardzo często tracą pewność siebie i najzwyczajniej boją się komunikować w języku obcym. Stąd też kursy angielskiego oferowane przez liczne szkoły językowe są od wielu lat uznane za jedne z podstawowych benefitów dla pracowników, dla których nauka języka obcego jest już nie tylko dodatkiem a poniekąd dodatkowym obowiązkiem. Zastanówmy się zatem jakie metody nauki ułatwią proces nauki nowej leksyki a co za tym idzie, wpłyną na zwiększenie pewności siebie w sytuacjach, w których używanie języka angielskiego w biznesie jest nieodzowne.

1. BUSINESS ENGLISH A MAPA SŁÓW

Bardzo przydatne w trakcie nauki Business English jest tworzenie tzw. ‘map słów’. Polegają one na wypisywaniu wszystkich słów powiązanych z danym słowem ‘kluczem’. Przykładowo, jeżeli tematem przewodnim jest success, należy to słowo napisać na środku kartki, zakreślić dookoła niego koło (nadając mu jednocześnie status słowa ‘klucza’) oraz, od strzałek, kolejno, wypisać wszystkie słowa które kojarzą nam się z success, np. money, satisfaction, luxury, itp. Możemy kolejno rozbudowywać naszą mapę - jeśli uważamy, że money to zbyt ogólne stwierdzenie i chcielibyśmy je zawęzić, możemy uznać money za kolejne słowo ‘klucz’ i kolejno, od strzałek, wypisać zwroty spokrewnione z money, np.  pay rise lub perks. Zawsze starajmy się dodawać do mapy nowe słowa, mogą to być też idiomy, powiedzenia, związki frazeologiczne.

2. SZKOŁY JĘZYKOWE A NAUKA W PARACH

Jak wiadomo, szkolenia oferowane przez szkoły językowe często organizują kursy grupowe. Jakkolwiek warto uczyć się z drugą osobą (można się nawzajem przepytywać czy poprawiać błędy), ta metoda dotyczy nauki związków frazeologicznych, które składają się z par słów. Bardzo często dotyczy to kombinacji czasownik i rzeczownik lub też przymiotnik i rzeczownik. Należy zatem wypisać sobie listę czasowników po lewej stronie kartki; na środku kartki natomiast wypisać rzeczowniki które łączą się z danymi czasownikami (np. make money, do business, retain a client, run business). Gdy lista par słów jest już gotowa, zakrywamy czasowniki drugą kartką i, patrząc się na rzeczowniki, staramy się zgadnąć/przypomnieć sobie jaki czasownik widnieje pod kartką. Możemy tego typu ćwiczenie zastosować też w drugą stronę, tj. zakrywamy rzeczowniki i, patrząc na czasowniki, zgadujemy słowa pod kartką.

3. DEFINICJE W BUSINESS ENGLISH

Uczenie się poprzez definicje w nauce Business English to często najbardziej pożądana forma nauki słownictwa, ponieważ daje nam największą jasność co do znaczenia danego słowa. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nasze definicje były również pisane w języku angielskim! Przydatne mogą się tu okazać popularne dzisiaj fiszki, które z łatwością możemy przygotować sami - wystarczy na jednej stronie kartki zapisać dane słowo; na odwrocie zaś umieścić definicję. Dzięki zapisowi definicji w języku obcym od samego początku nauki zmuszamy się do analizy słowa w konkretnym kontekście, co później skutkuje w szybszym użyciu nowej leksyki w mowie i piśmie.

4. BUSINESS ENGLISH BEZ DEFINICJI!

W przeciwieństwie do poprzedniej metody nauki słówek, poniższa metoda nauki Business English zakłada, że uczymy się bez żadnych podpowiedzi, dzięki czemu zmuszamy nasz umysł do wytężonej pracy nad przypominaniem sobie danych zwrotów - metoda wydłużona w czasie, ale jakże skuteczna! W nauce mogą nam tu pomoc kolory - zapisujmy czasowniki jednym kolorem, przymiotniki i rzeczowniki kolejno innymi kolorami na jednej kartce. Obok każdego słowa możemy wypisać tzw. ‘słowa klucze’, które nam pomogą w przypomnieniu sobie danego słowa. Dla przykładu, jeśli naszym nowym słowem jest sustainability (tł. zrównoważony rozwój), ‘słowem klucz’ może być np. environment lub jakiekolwiek inne, jakie nam się kojarzy ze zwrotem wyjściowym. Trzymajmy taką kartkę w portfelu, w kieszeni, torbie - gdziekolwiek, gdzie zaglądamy często w ciągu dnia. Pamiętajmy też, aby lista naszych słów nie była zbyt długa - dodajemy nowe słowa dopiero po opanowaniu pierwszych pięciu, max. dziesięciu nowych zwrotów.

5. KURSY ANGIELSKIEGO OPARTE NA ZDANIACH

Kursy angielskiego coraz częściej stawiają nie tylko na naukę pojedynczych słów, ale uczą słów poprzez naukę pełnych zdań. Ta metoda jest wspaniałym dopełnieniem poprzedniej, w której skupiamy się przede wszystkim na samym znaczeniu słowa. Tutaj z kolei idziemy krok dalej - nowe słowa znajdują swój kontekst w pełnych zdaniach. Zapisujmy je kolejno na kartce, w różnych kontekstach, z podawaniem innych przykładów - warto układać zdania w kontekście dobrze nam znanym, aby móc później z łatwością przypomnieć sobie dany zwrot. Po zapisaniu przykładowych zdań, możemy sobie utrudnić zadanie poprzez usunięcie naszych nowych słów, z pozostawieniem tylko pierwszych liter tak, aby następnego dnia móc wrócić do własnych przykładów i wytężyć umysł do pracy nad odgadnięciem szukanej frazy.

6. PERSONALIZACJA BUSINESS ENGLISH

Nie ma łatwiejszej metody nauki Business English niż nauka z przykładami ‘z życia wziętymi’. Układajmy je sami! Spersonalizujmy nową leksykę poprzez tworzenie zdań o swojej pracy, o swoim środowisku pracy, obowiązkach, zadaniach na kolejne kwartały lub też ostatnich projektach jakie mieliśmy do zrealizowania. Wyobraźmy sobie, że mamy spotkanie biznesowe z zagranicznymi gośćmi, którym musimy opowiedzieć o naszej pracy; usiądźmy wygodnie w fotelu, włączmy dyktafon i … zacznijmy nasze spotkanie! Możemy mieć przed sobą listę słów, które chcemy użyć, ale z biegiem czasu starajmy się mówić bez pomocy wizualnych - w ten sposób nauczymy się zapamiętywać nowe słownictwo - co więcej: nauczymy się mówić używając nowych słów!

7. KURSY ANGIELSKIEGO OPARTE NA DOŚWIADCZENIU ZAWODOWYM

Jak powszechnie wiadomo, kursy angielskiego dla firm są zaprojektowane tak, by pomóc kursantom w zastosowaniu języka obcego w jak najbardziej realnym środowisku biznesowym. Kolejna metoda okazuje się niezwykle pomocna właśnie w oparciu o najczęściej spotykane rodzaje spotkań biznesowych takich jak, na przykład, rozmowy o pracę - wiele osób miało nieraz okazję do opowiadania o swoim doświadczeniu zawodowym lub też osiągnięciach podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym. Pomyślmy o tym, co chcielibyśmy powiedzieć, wypiszmy ‘słowa klucze’ i postarajmy się ułożyć zdania z użyciem danych słów a potem sami sobie opowiedzmy historię swojego życia!

8. BUSINESS ENGLISH TO NAUKA MÓWIENIA

Pamiętajmy, aby podczas nauki słów z zakresu Business English (a także zdań z zastosowaniem nowych słów) nie bać się mówić na głos do samego siebie. Metoda mówienia do lustra okazuje się niezwykle skuteczna - wielu kursantów twierdzi, że dzięki oglądaniu własnego odbicia w lustrze, jesteśmy w stanie zaobserwować nie tylko ruch ust, ale też mowę ciała, która nieraz mówi dużo więcej niż sam dyskurs i pozwoli nam stwierdzić, czy podczas danej wypowiedzi ruchy dłoni i mimika twarzy nie przesłaniają tego, co faktycznie chcemy powiedzieć. Oprócz mówienia do lustra - warto się nagrać. Wiele osób podchodzi do nagrywania własnego głosu sceptycznie, ponieważ z natury nie przepadamy za dźwiękiem własnego głosu, ale pamiętajmy, że to nagranie jest tylko i wyłącznie dla nas i dzięki niemu jesteśmy w stanie sami siebie ocenić w bardzo obiektywny sposób. Co więcej - z czasem nasze nagrania będą namacalnym dowodem na to, że udało nam się upłynnić wypowiedź poprzez zastosowanie nowych zwrotów oraz pokażą nam, że nasze wypowiedzi są coraz dłuższe i pewniejsze. Nie bójmy się mówić na głos!

9. KLUCZOWE SŁOWA W BUSINESS ENGLISH

Idea nauki Business English poprzez ‘słowo klucz’ pojawiła się tu już wcześniej, ale z praktyki wiadomo, że przynosi wymierne efekty, ponieważ dzięki słowom pomocniczym jesteśmy w stanie uczyć się poprzez skojarzenia. Warto więc zastosować to także w przypadku, gdy do nauki mamy nie pojedyncze słowa a całe zwroty! Nieraz w nauce języka obcego spotykamy się z nauką utartych zwrotów stosowanych zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych, negocjacji czy też spotkań biznesowych. Trenerzy prowadzący kursy angielskiego zauważają, że nauka powinna opierać się zwłaszcza na nauce takich wyrażeń jako że zwroty te są przez wielu uczestników szkoleń uznane za jedne z najbardziej przydatnych ponieważ pomagają kursantom w zachowaniu płynności oraz komunikatywności. Uznane są też za jedne z najtrudniejszych do nauki, jako że nieraz są długie, składają się z wielu pojedynczych słów i, najzwyczajniej, ciężko je zapamiętać. Jak więc się ich nauczyć? Rozbierajmy takie zwroty na tzw. części pierwsze. Zacznijmy od znanego już nam ‘słowa klucza’ i kolejno dodawajmy do niego pozostałe słowa. Dla przykładu, jeśli w zwrocie kończącym spotkanie ‘That’s as far as we can go today’, naszym ‘słowem klucz’ jest słowo far, zaczynamy kolejno powtarzać: far, as far, as far as, as far as we, itd. aż dojdziemy do That’s as far as we can go today. W ten sposób nie tylko oswajamy się z danym zwrotem krok po kroku, ale też stosujemy metodę powtórzeń, dzięki czemu zapamiętujemy dany zwrot.

10. SZKOŁY JĘZYKOWE UCZĄ W KONTEKŚCIE SYTUACYJNYM

Szkoły językowe powoli odchodzą od tradycyjnych, ‘podręcznikowych’ metod nauki. Zamiast tego, stawiają na praktyczne zastosowanie języka w kontekście sytuacyjnym. Metoda  ta okazuje się bardzo przydatna w trakcie nauki wyżej już wspomnianych utartych zwrotów, zwłaszcza w przypadku utartych pytań, które przydadzą nam się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym gdy chcemy zastosować zwroty grzecznościowe. Stosujmy więc dane zwroty w kilku różnych kontekstach; wyobraźmy sobie, że jesteśmy na spotkaniu z szefem, na rozmowie kwalifikacyjnej, na lotnisku oraz w wypożyczalni samochodów i w każdej sytuacji chcemy zadać pytanie zaczynające się od Could you tell me…? lub  I was wondering… . Stosujmy nasze zwroty jako wzór i każdy kontekst sytuacyjny starajmy się podstawić pod ten właśnie wzór. Dzięki temu oswoimy się z nową leksyką na tyle, że w rzeczywistości nie będziemy się więcej zastanawiać czego użyć - będziemy to po prostu pamiętać.

Jak widać, nauka Business English nie jest tak trudna i, dzięki kolejnym technikom przyswajania nowej leksyki, może okazać się bardzo przyjemna i, co najważniejsze, owocna. Należy pamiętać, że sekretem każdej techniki jest proces powtarzania tego, czego się uczymy. Słownictwo bierne wychodzi z użytku - starajmy się zatem korzystać z nowopoznanych zwrotów w każdej możliwej sytuacji, w której dany zwrot okaże się pomocny. Nie przyspieszajmy jednak procesu nauki - uczmy się stopniowo. Zaczynajmy od kilku zwrotów dziennie, wydłużając listę nowej leksyki wraz z postępami w przyswajaniu słownictwa. Dzięki temu zwiększymy swoją płynność językową oraz pewność siebie, ponieważ nic nie buduje nas bardziej w trakcie nauki języka obcego niż zauważalne postępy w rozwoju poszczególnych umiejętności językowych.

‘10 ways to learn Business English’, czyli jak szkoły językowe oferujące kursy angielskiego stawiają na nauka Business English

Szkoła językowa L² Sp. z o.o. - Language Consulting i Szkoła języków obcych Cambridge School of English

posiadane certyfikaty, wyróżnienia, tytuły

Please publish modules in offcanvas position.