Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Jak doskonalić znajomość języka angielskiego? Nauka języka obcego – o czym należy pamiętać?

Nauka języka obcego – o czym należy pamiętać?

Język angielski jest językiem międzynarodowym, bez którego znajomości trudno jest funkcjonować w obecnym świecie. Często zdarza się, że znamy podstawy, umiemy formułować poprawne zdania, posiadamy dość bogaty zasób słownictwa wciąż jednak nie jesteśmy usatysfakcjonowani swoimi możliwościami formułowania precyzyjnego przekazu językowego. Co należy zrobić, aby poprawić swoje umiejętności, być zadowolonym ze swoich wypowiedzi oraz akcentu? Jak oswoić się z językiem obcym i umieć formułować w nim własne myśli? Poniżej zostaną przedstawione sposoby, które sprawią, że nauka języka obcego będzie ciekawsza, przyjemniejsza i bardziej efektywna.

Jak doskonalić znajomość języka angielskiego?

Spośród skutecznych sposobów oprócz aktywnego uczestnictwa w kursie językowym, które mogą poprawić naszą znajomość języka angielskiego, warto wspomnieć o czytaniu anglojęzycznej literatury. Oczywiście nie należy zaczynać od książek za specjalistycznym, trudnym językiem, ale od tych prostszych, które nas interesują. Nie można też zrażać się na wstępie, jeżeli nie wszystko jest dla nas zrozumiałe. Część słownictwa bez problemu będziemy mogli zrozumieć z kontekstu. Czytanie anglojęzycznych książek, nawet kilkanaście minut każdego dnia, pomoże wzbogacić nasz zasób słownictwa i pogłębi bardzo ważną sprawność językową jaką jest rozumienie. Oczywiście warto czytać nie tylko książki, ale też artykuły czy blogi, które są związane z naszymi zainteresowaniami.

Kolejnym, równie skutecznym sposobem, jest oglądanie filmów bądź ulubionych seriali w języku angielskim. W tym przypadku, również powinno się zacząć od filmów z prostszym językiem. Na początku można oglądać wersję z anglojęzycznymi napisami, a kiedy poczujemy, że rozumiemy ze słuchu wystarczająco dużo, można zrezygnować z napisów i oglądać je w oryginale. Warto powracać do filmów, które już oglądaliśmy, utrwalenie poznanych zwrotów i słówek nie zaszkodzi, a z całą pewnością wzbogaci nasze aktywne zasoby leksykalne.

Powyższe sposoby są dobre na wzbogacenie słownictwa, ale nie tylko. Nauka języka obcego to również szlifowanie akcentu. Wspomniane wcześniej oglądanie filmów daje możliwość kontaktu z żywym językiem i sposobność osłuchania się z poprawnym akcentem. Podobną szansę dadzą uczącym się programy telewizyjne lub audycje radiowe. Nawet wykonując inne czynności lub prace domowe, warto włączyć anglojęzyczny kanał w telewizji i wyławiać brzmienie pojedynczych chociażby słów.  Po usłyszeniu tych samych zwrotów kilkukrotnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że  na pewno zostaną one w naszej pamięci.

Niewątpliwie najlepszym sposobem na naukę akcentu jest wyjazd do kraju, gdzie językiem powszechnie używanym jest właśnie język angielski. Pobyt w takim miejscu, nawet jeśli nie będzie trwał kilka lat, a jedynie kilka tygodni, da możliwość zanurzenia się  w tym języku w całości. Nic tak nie przyśpiesza nauki języka obcego jak konieczność posługiwania się nim  na co dzień. Jest to szybki sposób na naukę nowych, autentycznych zwrotów, stosowanych w sytuacjach codziennych. Łatwo można przyswoić wymowę trudnych dla nas słów.

Jak jeszcze można doskonalić swój poziom językowy?

Może poprzez kontakt z muzyką? Tak, to również dobry sposób. Codziennie otaczają nas anglojęzyczne piosenki, nucimy je, śpiewamy fragmenty, ale czy zastanawiamy się, co one tak naprawdę znaczą? O czym śpiewają nasi ulubieni artyści? Aby lepiej ich zrozumieć i jednocześnie doskonalić swoją znajomość języka angielskiego, dobrze jest odnaleźć tekst danej piosenki, przeanalizować go, przetłumaczyć słowa, których nie rozumiemy. Wtedy szybko do naszej pamięci trafią nowe zwroty, a dodatkowo łatwo zapamiętamy jak poprawnie je wymawiać.

Nie zawsze mamy możliwość wyjazdu za granicę. Nie jest to jednak przeszkoda do kontaktu z żywym językiem. Warto szukać znajomości z obcokrajowcami posługującymi się na co dzień językiem angielskim -  luźna rozmowa z zaprzyjaźnionym native speakerem da nam szansę na poprawę akcentu, jak również swobodę komunikowania się. Podobną okazją mogą stać się zorganizowane zajęcia z native speakerem w szkole językowej.

Jak doskonalić znajomość języka angielskiego? Nauka języka obcego – o czym należy pamiętać? zajęcia z native speakerem w szkole językowej

Efektywna nauka języka angielskiego

Efektywna nauka języka angielskiego to przede wszystkim regularność i systematyczność. To bardzo ważne, żeby codziennie wracać do nauki, choćby na kilka minut. Przypominanie sobie o języku angielskim raz na jakiś czas nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauka stała się nieodłącznym elementem każdego dnia, aby mieć z nią kontakt jak najczęściej. Regularność na pewno dobrze wpłynie na naszą znajomość języka angielskiego. Najważniejsze, to zacząć myśleć w obcym języku. Należy pamiętać, że małymi krokami zawsze osiągniemy sukces.

Szkoła językowa L² Sp. z o.o. - Language Consulting i Szkoła języków obcych Cambridge School of English

posiadane certyfikaty, wyróżnienia, tytuły

Please publish modules in offcanvas position.